Jak dobrać wygodne szpilki?

Jak dobrać wygodne szpilki?

Szpilki to obuwie, które potrafi zmienić całą sylwetkę, wysmuklić ją, a także dodać kilku lub nawet kilkunastu centymetrów. W szpilkach kobieta powinna nie tylko świetnie się prezentować, ale także czuć komfortowo. Jak wybrać wygodne szpilki? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Krok I. Odpowiedni rozmiar

To podstawowa kwestia, która ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o wygodę użytkowania obuwia. Zbyt małe buty na obcasie nie tylko nie są komfortowe, ale sprzyjają również tworzeniu się halluksów – bolesnych i nieestetycznych zmian na stopach, trudnych w leczeniu. Natomiast zbyt duże buty, będą nam spadać ze stóp i nie zapewnią odpowiedniej stabilności. W takiej sytuacji bardzo łatwo o nieszczęśliwy wypadek. Zatem wygodne szpilki to takie, których rozmiar jest prawidłowo dobrany.

Aby zawsze odpowiednio dobierać rozmiar butów, należy założyć obydwa w sklepie i przejść się kilka razy. W ten sposób dowiemy się także, czy wybrane przez nas obuwie jest wygodne. Należy wtedy zwrócić uwagę na to, czy ciężar ciała rozłożony jest równomiernie na całą stopę, czy jedynie na jej przednią część. Co ważne, szpilki powinny być zawsze centymetr dłuższe, niż stopa.

Krok II. Wysokość obcasa

Wygodne szpilki na co dzień to zdecydowanie te na niższym obcasie, najlepiej od 5 do 8 cm. Wyglądają elegancko i bezapelacyjnie pasują zarówno do pracy, jak i na imprezę. Jeśli planujesz chodzić w szpilkach kilka godzin, unikaj tych niebotycznie wysokich i na bardzo cienkiej szpilce. Nie zapewniają one ani wygody, ani bezpieczeństwa. W niższych obcasach można wyglądać szykownie i z klasą. Ponadto stopa nie jest zbyt wygięta, co często po pewnym czasie, powoduje ból i dyskomfort.

Obcas idealny powinien być zlokalizowany na środku pięty. Jeśli szpilka znajduje się na końcu, oznacza to, że buty są źle wyważone i lepiej zrezygnować z ich zakupu. Oprócz tego ważne, aby obcas był lekko odchylony od kąta prostego. To zapewni lepszą stabilność. Warto stawiać także na szpilki na platformie. Takie obuwie powoduje odpowiednie rozłożenie środka ciężkości i tym samym lepszą stabilność.

Krok III. Materiał obuwia

Najlepszym rozwiązaniem są zdecydowanie buty skórzane. Zapewniają stopom cyrkulację powietrza, dopasowują się do nich, ale są również trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Zatem na pewno posłużą na kilka sezonów.

Alternatywą dla butów skórzanych, są te wykonane z ekologicznej skóry lub zamszu. Ich cena jest zdecydowanie niższa, jednak stopa szybko się w nich poci. Producenci wpadli na pomysł, aby do butów z syntetycznego materiału, tworzyć wkładki ze skóry naturalnej. Pozwalają one stopom oddychać, co przekłada się na wyższy komfort noszenia takiego obuwia.

Krok IV. Prawidłowy sposób chodzenia

To, czy będzie nam w szpilkach wygodnie, zależy także od sposobu, w jaki się poruszamy. Obowiązuje taka zasada, że im obcas jest wyższy, tym kroki powinny być krótsze. To naturalne, że w szpilkach nie będziemy stawiać tak dużych kroków, jak w butach na niskim obcasie. Należy dostosować swój sposób chodzenia do butów, jakie w danej chwili nosimy. Przed wyjściem w szpilkach, warto poćwiczyć chodzenie w domu.

Bardzo wygodne szpilki, to buty solidnie wykonane, z dobrego materiału i odpowiednio wyprofilowane. Warto jednak mieć chociaż jedną taką parę w szafie, tym bardziej, jeśli mamy pracę, która wymaga od nas odpowiedniego dress codu. Dzięki temu nie zaskoczy nas także żadna uroczystość, a na każdej imprezie przetańczymy w szpilkach całą noc. Wiedząc już, jak wybrać wygodne szpilki, pozostaje nam udać się na owocne zakupy!